Konu Detayı

Share

Otomobilde Yeşil teknoloji

05.07.2011

Hidrojen rüzgar ve güneş enerjisi gibi birçok enerji kaynağından üretilebilen bir maddedir. Bu sayede hidrojen teknolojisi gelecek yıllarda araçların çevreye yaydığı kirliliği ortadan kaldırabilir.

Fakat bu açıklama hidrojen teknolojisinin nasıl muhafaza edileceğini ve sorunlara çözüm olacağını açıklamaya elbette yetersiz kalıyor. Hidrojen maddesi oldukça masraflı olması özel tanklarda muhafaza edilmeli ve ayrıca hidrojen istasyonları hayata geçirilmelidir.

Bu tarz sorunları bulunmasına rağmen bazı ünlü otomotiv firmaları hidrojen motorlu araç üretimi yapmaktadırlar.

2007 yılında BMW, 7 serisi için hem hidrojen hem de benzin kullanan bir model geliştirdi. 2008 yılında üretimine başlatılan ve günümüzde en ünlü hidrojen modeli olan araç şüphesiz Honda FCX Clarity modelidir. Fakat bu araç henüz satışa sunulmadı. Mazda da pastadan dilimini almak için hidrojen motorlu araç üretimini Norveç fabrikalarında sürdürmektedir.

Başta Honda olmak üzere bazı firmalar şu an için sadece hem hidrojen hem de benzin kullanan araçların gelişimine ağırlık vereceğini duyurması sadece hidrojen motoruyla çalışan araçların kullanımının yakın gelecekte çok da mümkün görünmediğine bir işaret oluyor.

İlgili Uzmana Mesaj Gönderin

Mail Adresiniz  
Kime

Arzu Ovacık

Satış Danışmanı
Mesajınız
 
Tüm ilanlarımızı görmek için tıklayınız
1 2 3 4 5
1 2 3 4 5
1 2 3 4 5
Oğuşlar Otomotiv

© Copyright 2017 Oguslar Otomotiv. Bütün hakları saklıdır