web tasarım

Oto Bakım Sistemleri

Seramik Koruma/Kaplama Nedir ?

İngilizcesi Glass Coating yani Cam Kaplama olan fakat sektörde dilimize seramik koruma ya da seramik kaplama olarak giren en son teknoloji boya koruma çeşididir. Bu ürünlerin en temel özelliği koruma sürelerinin eski moda waxlar ile kıyasla çok uzun olmasıdır. Örnek vermek gerekirse katı waxlar aracın boyasını 3 aylık bir sürede korurken seramik koruma ürünleri 2 yıl 5 yıl hatta 7 yıla kadar koruma sağlarlar. Bunun sebebi ise yüzey ile girdikleri reaksiyon sonucunda yüzeye çok sıkı bir şekilde tutunmasıdır.

Seramik kaplama en önemli özelliği uygulandığı yüzeyde sağladığı sertlik derecesidir ve bu sertlik derecesi H olarak derecelendirilir. 4H, 7H ve 9H koruma ürünleri mevcuttur ve H değeri arttıkça ürünün sertlik derecesi de paralel olarak artacaktır. H değeri kurşun kalem testlerinin verilerince değerlendirilmektedir.

Seramik Korumaların bir başka özelliği de UV koruması olduğu için polisaj sonrasında elde edilen parlaklığı biraz daha ileriye taşıyarak maksimum seviyeye taşır ve bu parlaklığı ürünün belirttiği koruma süresi boyunca muhafaza eder.

Seramik kaplama yüksek kimyasal dayanımına sahiptir. Çoğu seramik koruma ürünü pH 2 ile 12 arasındaki değerlere karşı dayanıklıdır. Bu yıkamada kullanılan şampuana karşı çok hassas olmadığını belirtir. Standart wax ile koruma altına alınmış bir araç agresif bir şampuan ile 1-2 yıkama sonrasında özelliğini yitirirken seramik koruma altına alınmış araç sahip olduğu güçlü pH mukavemeti sayesinde bir çok yıkama sonrası özelliğini muhafaza edecektir.

Seramik Koruma/Kaplama aracın boyasına zarar verir mi ?

Bu ürünlerin boya koruma ürünleri olduğunu düşündüğümüz zaman aslında bu sorunun da cevabını vermiş bulunmaktayız. Seramik koruma ürünleri teknolojinin bize el verdiği maksimum korumayı sağlayan ürünlerdir.

Bu korumaların en basit mantığını şu şekilde açıklayabiliriz : Ürün uygulandığı yüzeyde aracın orijinal verniğinden daha sert bir tabaka oluşturduğu için çizik dayanımı oldukça yüksektir fakat ASLA ÇİZİLMEZ değildir.

Seramik kaplama ürünleri boyaya zarar vermekten çok fayda sağlarlar. Ülkemizde maalesef ki oto yıkama dükkanlarında kullanılan yoğun kostik içeren şampuanlar zaman içerisinde boya, krom ve plastik aksam, jant gibi akşamlarda matlaşma meydana getirecektir fakat seramik koruma uygulanmış yüzeylerde bu matlaşma meydana gelmesi mümkün değildir.

Aynı zamanda bu ürünler 250 derece gibi çok yüksek değerlerdeki sıcaklığa karşı da dayanıklıdır. Bununla beraber UV korumasını da eklediğimiz zaman aracın boyasının güneş yanıklarından korunması anlamı taşımaktadır.

Yüksek pH dayanımının aynı zamanda kuş pisliklerine karşı da direnç göstermesi söz konusudur. Kuş pisliği asidik ve fazlasıyla agresif bir yapıda olduğundan boyada yanmalar meydana getirecektir. Kimi durumlarda bu pislik astara kadar inmekte ve geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurmaktadır. Seramik koruma bulunan yüzeylerde bu gibi durumların oluşması pek söz konusu değildir.

Ürün, uygulandığı yüzeyde 0.4 ile 2 mikron aralığında bir tabaka oluşturmaktadır. Bunu göz ile görmemiz pek mümkün değil fakat varlığını hissetmemiz kaçınılmazdır.

 

Seramik kaplama yaptırdıktan sonra boya ölçümü yaptırdığımda sorun çıkar mı ?

Seramik kaplama uygulandığı yüzeyde 0.4 ile 2 mikron arasında bir katman oluşturur. Aracınızın bir noktasında yapılan ölçüm ile başka bir noktasında yapılan ölçümün aynı sonucu vermesi mümkün değildir. Fabrikasyon boyalı araçtan örnek vermek gerekirse kaputun sağ tarafı 162 mikron değerde ise sol tarafı 156 mikron seviyelerinde çıkabilir. Yani seramik koruma uygulandıktan sonra yapılan boya işlemlerinde 163 ve 157 mikron gibi değerler çıkacaktır. Bu da seramik koruma uygulanmış araçta yapılan boya ölçümünden sonra herhangi bir problem olması pek mümkün gözükmemektedir.

Aracıma seramik kaplama yaptırdıktan sonra göçük düzeltme yaptırmak mümkün mü ?

Hem mümkün hem mümkün değil. Burada en önemli faktör aracınıza hangi seramik koruma ürününü uygulatmış olduğunuz ile alakalıdır. Gtechniq Crystal Serum ve Crystal Serum Light  üzerine Gtechniq Exov2 uygulanmış araçta bulunan göçükleri aracın dışından müdahale ederek gidermek pek mümkün değildir çünkü yüzey fazlasıyla kaygan olduğundan yüzeye tutundurulmak istenen herhangi bir şey tutunmayacaktır. Dolayısıyla bu göçükleri aracın içerisinde bulunan döşemeler sökülüp içeriden müdahale mümkün olmaktadır.

Aslında doğru şekilde göçük düzeltme işlemi de bu şekilde olmalıdır çünkü dışarıdan yapılan herhangi bir müdahalenin boyaya zarar verme ihtimali oldukça yüksektir ve müdahale edilen bölgenin lokal şekilde boyanması sonucuna varabilmektedir. Döşemelerin sökülerek yapılan içten müdahale işleminde boyaya zarar gelme ihtimali yok denecek kadar azdır ve en sağlıklı yöntem bu şekildedir.

Seramik kaplama uygulanmış araç çizilmez mi ?

Çizilir fakat koruma olmayan bir araç ile kıyaslandığı zaman daha zor ve daha az çizilir. Doğru ürünler ve yöntemler ile yıkanan bir araçta çizilme meydana gelmeyecektir.

Araçta yıkama, kurulama gibi süreçlerde çizilme ihtimalinin en yüksek olduğu süreçlerde meydana gelen çizilmeler korumanın yüzeyinde meydana gelecektir. Çizikler koruma üzerinde kalacak aracın boyası çizilmeyecektir.

Sektörde insanlara verilen yanlış bilgiler arasında mevcut olan bir sorundur. İnsanlara olmayacak sözler vererek müşteri çekmeye çalışmanın başka bir yolu da bu korumaların çizilmez olduğunu söylemektir. Örneğin bir silinmede koruma olmayan araçta 10 çizik meydana geliyor ise koruma olan yüzeyde 2 çizilme meydana gelebilmektedir. Hatta doğru bez ve silme yöntemiyle birlikte bu 2 çizilme 0 olacaktır.

Aracınıza seramik kaplama yaptırdıktan sonra her şey bitmiyor asıl şimdi başlıyor !

Aracınıza yapılan uygulama sonrası aracın çiziksiz, parlak ve diri durumunu muhafaza etmek artık uygulama merkezinden çıkıp sizin göreviniz haline geliyor. Yapılan uygulamaya ne kadar düzgün bakarsanız hem aracınız çizilmez hem parlaklığını yitirmez hem de korumanın size sunduğu koruma süresini tamamlaması mümkün olur.

Seramik Koruma aracı taş izlerinden korur mu ?

Korumaz. Seramik koruma ürünleri fiziksel darbelere karşı savunmasız ürünlerdir. Taş izlerinin oluşumu öndeki aracın fırlatmış olduğu taşın aracınıza gelmesi sonucu meydana gelecektir. Taşın yüzeye temas ettiği hızı fazlasıyla yüksek olduğundan temas ettiği bölgede hasar meydana getirecektir.

Taşın düşük açıyla araca temas etmesi durumunda koruma sağlayabilir fakat böyle bir değer sadece gülünç kaçacaktır.

Taş izlerinden aracınızı korumanın tek yolu boya koruma filmi yaptırmaktır. Bu durumda 2 seçeneğiniz olduğu için bir seçim yapmak durumunda kalıyorsunuz. Ya parlaklıktan ödün vererek koruma seviyesini maksimuma çıkaracak ya da parlaklığı maksimum seviyeye çıkartarak güvenlikten ödün vereceksiniz.

Böyle bir ikilemde kalındığı zaman mantık çerçevesinde edilen tercih uzun yol seyahati yapıp yapmadığınıza bakmaktadır. Uzun yol seyahat etmeyen kişilerin boya koruma filmi yaptırması pek mantıklı değildir çünkü şehir içinde taş izi olma ihtimali oldukça düşüktür. Uzun yol seyahati yapıyorsanız aşınmış asfalttan fırlayacak taşlar aracınızın tampon, çamurluk ve kaputunda taş izleri meydana getirecektir.

 

Seramik kaplama yaptırdıktan sonra aracımı nasıl yıkamalıyım ?

Aslında seramik koruma sonrası yapılacak yıkama ile doğru şekilde yıkama yöntemi arasındaki tek fark şampuan seçimidir. Aracınızı doğru şekilde yıkamak adlı yazımda yazdığım tüm yöntem ve ekipmanlar aynı şekilde bu sorunun cevabında da yer almaktadır.

Seramik koruma sonrası yıkamada en önemli tercih şampuan seçimidir. Tercih edilecek şampuan pH dengeli, katkı içermeyen ve cilasız şampuanlar olmalıdır. Şampuanın cilasız olmasının sebebi cilalı şampuanların içeriğindeki cila yüzeyde bir katman oluşturarak seramik korumanın hidrofobik etkisinin yerini şampuanın yerine bırakmaktadır. Hiçbir cilalı şampuan seramik korumanın sunduğu hidrofobik etkiyi sağlayamaz.

Şampuanın pH dengeli olmasının sebebi ise korumaya zarar vermeden yıkamaktır. Ülkemizde çoğu yıkamacının kullandığı şampuanlardaki kostik korumanın ömrünü bir hayli azaltarak korumanın sağlaması gereken koruma süresini diplere çekecektir.

Doğru yıkama eldiveni, şampuan, kurulama havlusu ve doğru yıkama teknikleri kullanılarak yıkanan bir aracın hem koruma süresi uzun olacak hem de çiziksiz olacaktır.

Belli periyotlarda istenirse hidrofobik etkinin azaldığı gözlemlenirse bu etkinin artması için kullanılan pratik ürünler ile tekrar hidrofobik özelliğin arttırılması mümkündür.

Aklınıza takılan herhangi bir soru için :

0216 576 06 66

DİĞER OTO BAKIM ÜRÜNLERİ  

Cam Filmi

Çift katmanlı yüksek güneş performans filmleri ile;
doğal ve dayanıklı bir ısı tutma performansı sunabilen karbon elementinin film teknolojisinde doğru ve başarılı kullanımı sayesinde oluşan seriler açık, orta ve koyu olmak üzere üç farklı tonda mevcuttur.

En az 5 yıl renk ve performans sabitliği sunar.

Folyo Kaplama

Standart, mat, metalik renk seçeneklerinin yanı sıra alternatif desen ve özellikteki araç kaplama folyoları, aracın renk ve görünüm değiştirmesini, yenilenmesini sağlar. Folyo kaplama sayesinde, aracın orijinal yüzeyi güneşin zararlı ışınlarından, çevresel faktörlerden, hafif çizilmelerden korunur, hafif yüzey kusurları da görünmez hale gelir.

Aracın boyanması işlemi karşısında çok daha uygun fiyatlıdır ve geri dönüşü mevcut bir alternatiftir.

Seçilen folyo tipine bağlı olarak,

  • Orta Avrupa iklim şartlarında 5 ile 12 yıl, 
  • Türkiye iklim şartlarında ise 3 ile 9 yıl

arası dayanıklılığa sahiptir.